Striedavá starostlivosť, jedna z možných dobrých riešení po rozvode

Autor: Eduard Michalík | 23.12.2012 o 22:40 | (upravené 23.12.2012 o 23:23) Karma článku: 7,69 | Prečítané:  815x

Moje vlastné skúsenosti so striedavkou ešte nie sú seniórskeho charakteru. Nášho syna si s manželkou  striedame v intervale po 7 dňoch počas 18 mesiacov. Deň striedania som určil na stredu popoludnie, čo nám obom vyhovuje. Syn sa zatiaľ k tomu ešte nevyjadril :-) V praxi to znamená, že jeden rodič privezie dieťa v stredu ráno do škôlky a druhý rodič dieťa po obede vyzdvihne zo školky. Pre nášho syna je to prirodzené striedanie, teší sa vždy na rodiča, ktorý sa o neho dané dni stará. Syn má vytvorené zázemie u oboch rodičov. Pri striedaní si odovzdávame iba časť ošatenia dieťaťa, autosedačku a lieky v prípade potreby. Výhodou je, že obaja rodičia bývame 1,5 km vzdialení od seba. Syna si striedame od jeho veku 3 rokov a preto sa mu javí zatiaľ tento model výchovy ako prirodzený. Už si nepamätá obdobie, keď sme bývali s matkou spoločne v jednom byte. S matkou máme plnohodnotnú komunikáciu ohľadne výchovy syna, čo je určite dôležitý faktor na fungovanie striedavej starostlivosti. Vždy synovi komunikujeme, že ide ďaľší deň opäť k druhému rodičovi a snažíme sa mu tento prechod čo najviac uľahčiť.

Ak sa rodičia navzájom rešpektujú, čo nie je časté pri rozvodoch, tak striedavka môže vcelku dobre fungovať. Jedná sa o uvedomenie si rodičov, či majú záujem o dobro pre dieťa na prvom mieste. Vzájomné ohováranie, hádzanie si polienok pod nohy, zhadzovanie druhého rodiča pred dieťaťom určite striedavke neprospieva.

Financovanie starostlivosti sa snažíme realizovať rovnakou mierou. Rovnako aj delenie si prázdnin, sviatkov, Vianoc. Máme nastavený model pravidelného striedania týchto udalostí a tak sa nikto nemôže cítiť ukrivdený.

Striedavka sa mi zatiaľ javí ako optimálny model výchovy, keďže obaja rodičia máme záujem o aktívnu výchovu syna. Obaja sa mu vieme a chceme venovať. Syn dostáva dva výchovné podnety. Obaja sa mu snažíme dať zo seba to najlepšie.

Nechcem tu prezentovať iba svoj subjektívny pohľad na striedavú starostlivosť. Objektívnym pohľadom azda bude pozrieť sa na dieťa a jeho fyzický, psychický a duševný vývin. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?